Announcements

  • First Round Pairings Set for Arnold Palmer Cup at The Alotian Club

    Opening round Mixed Fourball Pairings for the 2019 Arnold Palmer Cup hosted by The Alotian Club have been announced after the opening ceremonies on Thursday evening. Tomorrow morning’s matches will tee off at 8:30 am.

     

    The first match of the competition features the Swedish duo of Frida Kinhult and David Nyfjall against Team USA’s Chandler Phillips and Mariel Galdiano. Matches to follow will include Aled Greville of Wales and Lorna McClymont of Scotland, taking on John Augenstein and Emilia Migliaccio; Scotland’s Sandy Scott and Ireland’s Julie McCarthy against Patrick Martin and Kaylee Benton; Gabi Ruffels of Australia and Kengo Aoshima of Japan versus Alex Scott and Stephanie Lau; Chun An Yu of Taiwan and Agathe Laisne of France against Austin Eckroat and Malia Nam; Costa Rica’s Luis Gagne and Slovenia’s Ana Belac taking on Quade Cummins and Ann Parmerter; Alex del Rey of Spain and Karoline Stormo of Norway against the Vanderbilt duo of Will Gordon and Abbey Carlson; Thailand’s Peng Pichaikool and the Philippines Lois Kaye Go taking on Will Grimmer and Haylee Harford; Ivan Ramirez of Columbia and Sofia Garcia of Paraguay versus Peter Kuest and Kaitlyn Papp; The German pairing of Leonie Harm and Matthias Schmid taking on Alex Smalley and Jennifer Chang; Australia’s Hira Naveed and Japan’s Takumi Kanaya against Brandon Wu and Dylan Kim; and in the final match of the day the Republic of Korea’s Jiwon Jeon and Japan’s Keita Nakajima versus a pair of Texas Longhorns in Hailey Cooper and Cole Hammer.

     

    “The course is spectacular and that goes without saying,” said Head International Coach Mark Immelman. “It asks every question of every club in the bag, there’s room to drive the ball, and if you can hit the irons well and you can putt nicely there is a chance for some birdies.”

     

    “I am really excited about our chances in the Mixed Fourball Matches, I’ve got a group of kids that have had good preparation and have been playing really nicely,” continued Immelman.

     

    Immelman will turn to a pair of Swedes in the opening match of the day, which will be one of the more intriguing matchups to watch. “One of the combinations I am looking forward to is our opening combination of Frida Kinhult and David Nyfjall who will be leading us off. Frida has been a superstar for Florida State all year and they will make a dynamite combination for us.”

     

    For the United States, Head Coach Mic Potter is looking to some veteran leadership to get his team off to the right start, as three-time Arnold Palmer Cup member Chandler Phillips and two-time APC team member Mariel Galdiano will get things going for the Americans. “The first match is always important to get off to a good start and we have Chandler who is a three year veteran of the event and Mariel who is a returning member of the team,” said Potter. “We really wanted to make sure we got them out early to lead us off and get us off to a good start.”

     

    The United States will look to retain the Arnold Palmer Cup, and with a victory will win for the third straight year.

     

    The United States leads the all-time Arnold Palmer Cup series 12-9-1

     

    8:30 a.m. – Match 1

    Mariel Galdiano & Chandler Phillips vs. Frida Kinhult & David Nyfjall

    8:45 a.m. – Match 2

    John Augenstein & Emilia Migliaccio vs. Aled Greville and Lorna McClymont

    9:00 a.m. – Match 3

    Kaylee Benton & Patrick Martin vs. Julie McCarthy and Sandy Scott

    9:15 a.m. – Match 4

    Stephanie Lau & Alex Scott vs. Kengo Aoshima & Gabriela Ruffels

    9:30 a.m. - Match 5

    Austin Eckroat & Malia Nam vs. Agathe Laisne & Chun An Yu

    9:45 a.m. – Match 6

    Quade Cummins & Ann Parmerter vs. Ana Belac & Luis Gagne

    10:00 a.m. – Match 7

    Abbey Carlson & Will Gordon vs. Alex del Rey & Karoline Stormo

    10:15 a.m. – Match 8

    Will Grimmer & Haylee Harford vs. Lois Kaye Go & Peng Pichaikool

    10:30 a.m. – Match 9

    Peter Kuest & Kaitlyn Papp vs. Sofia Garcia & Ivan Ramirez

    10:45 a.m. – Match 10

    Jennifer Chang & Alex Smalley vs. Leonie Harm & Matthias Schmid

    11:00 a.m. – Match 11

    Dylan Kim & Brandon Wu vs. Takumi Kanaya & Hira Naveed

    11:15 a.m. – Match 12

    Hailee Cooper & Cole Hammer vs. Jiwon Jeon & Keita Nakajima